Hackování Vánoc s arduinem

Co byste hackli vy, kdybyste měli možnost hacknout cokoliv? Netflix zdarma, banku pro peníze, nebo byste raději udělali něco prospěšného? My si hackli Vánoc a vykouzlili tak nejeden úsměv. Jak? To se dočtete v článku...

Co byste hackli vy, kdybyste měli možnost hacknout cokoliv? Netflix zdarma, banku pro peníze, nebo byste raději udělali něco prospěšného? Na to přesně jsme se ptali účastníků arduino workshopu Hacknuté Vánoce.

Velmi nás potěšilo, jak dnešní mladí spojili hackování s etikou. Od odstraňování spamu, přes rozesílání dárků do dětských domovů od velkých společností až po ochranu internetových bankovních účtů.

Ale o tom tento workshop nebyl. V sobotu jsme se jen snažili trochu hacknout Vánoce a vykouzlit tak úsměv několika lidem na tváři. A zdá se, že to se nám povedlo.

Prvně jsme si sestavili krabičku, ve které bylo umístěné Arduino nano.

Montujeme krabičky
A takhle vypadají uvnitř

A pak jsme se hned vrhli na programování. Rozsvícením jedné diody jsme rozhodně neskončili. Postupně jsme rozblikali celý pás, rozezvučeli bzučák a nakonec jsme i roztleskali celou učebnu. Nebyl to ale potlesk pro nás, to se jen žáci snažili rozsvítit a zhasnout světýlka bez toho, aby se čehokoli museli dotknout. A šlo jim to mimochodem skvěle.

Někdy to bylo náročnější, ale zábava musí být

Nakonec si všichni odnesli světýlka s arduinem domů, aby se na nich mohli dále učit a třeba si je na Vánoce rozsvítit po svém a rozvíjet nabyté znalosti. A to vše díky grantu od Nadačního fondu Avast, pomoci od ČVUT v Praze a hlavně skvělé práci našich lektorů.

Společné foto účastníků s lektory

autor: venca