Jak jsme programovali nové weby a vlastní hry

Jak vypadaly naše podzimní kroužky a co všechno jsme během nich stihli? V článku se dozvíš podrobnosti o dvou kroužcích, které běžely na podzim. Poznáš z nadpisu, o které kroužky se jedná?

Zajímá tě, co a jak na našich kroužcích učíme?

Náš recept je samozřejmě tajemství, ale prozradíme ti, jak naše kroužky probíhaly v minulém pololetí a co všechno jsme vytvořili.

Učili jsme v prostorách ČVUT v Praze. Nejen, že se tu můžeš zevnitř kouknout, jak může dál vypadat tvé studium, ale učí tě místní studenti přímo zapálení do daného tématu a v neposlední řadě se můžeš svézt výtahem, který se nikdy nezastaví s latinským jménem „pater noster“ (tedy alespoň ne během vyučovacích hodin).

Od září probíhalo několik kurzů o 12 lekcích. Zde ti představíme 2 vyučované naším skvělým lektorem Ondrou. Už víš jaké?

Python

Co je to Python a k čemu se ti může hodit se můžeš dočíst jinde na našich stránkách. Ve zkratce je to jeden z nejpoužívanějších a zároveň nejuniverzálnějších programovacích jazyků na tvorbu umělé inteligence. Ale pěkně od začátku…

Začali jsme od naprostých základů, jako jsou datové typy. Probrali jsme různé: číselné, textové nebo třeba slovníky a seznamy. Poté jsme postoupili k logice, naučili jsme se udělat podmínky tak, aby náš kód dělal přesně to, co chceme. Pak následovaly cykly - správný programátor chce mít co nejlepší a nejkratší kód, aby se v něm kdokoliv, a nakonec i on sám, mohl orientovat. Nakonec jsme vytvářeli vlastní funkce. Vše jsme dávali do souvislostí, aby to každý mohl pochopit.

V osmém týdnu jsme si rozdělili mezi sebe projekty. Byli tam velmi odvážní, kteří se přihlásili o tvoření šachů, piškvorek nebo lodí. Někteří se drželi klasiky a zkoušeli vytvořit textové hry podobné nesmrtelné hře Zork. A i ti, kterým to hned tolik nešlo, si našli své a snažili se zlepšit své schopnosti. A o to přeci jde!

Dle slov lektora: „Musím říct, že to bylo velmi zábavných 12 pátečních odpolední a moc jsme si to užili!“

Tvorba webu

Web dnes potřebuje kde kdo, a to ani nemusí být programátor. A co je lepšího než si vytvořit stránky přesně podle sebe a kdykoliv si tam moci cokoliv upravit bez ohledu na dostupné moduly mainstreamových webových aplikací na tvorbu webových stránek.

Od konce září jsme se v azylu Fakulty strojní ČVUT učili, jak na tvorbu webů a zároveň jsme si u toho chtěli užít i trochu srandy. A nejen, že jsme "kódili", dozvěděli jsme se i něco o teorii tvorby, jak by měly stránky vypadat, trochu o bezpečnosti a i věci, které by se mohli hodit, kdybychom se tvorbou webů chtěli živit.

Protože tento kurz měl za cíl naučit hlavně základy, začali jsme klasickým HTML. Probrali jsme, co které značky dělají, jak se píšou a vše kolem. Ale to byla trochu nuda. Takže jsme k tomu vzápětí přidali kaskádové styly. Pak už naše stránky začínaly nějak vypadat.

Ale my chtěli víc. Chtěli jsme stránky trochu rozhýbat. Ukázali jsme si, co je to JavaScript a hned hodinu na to jsme si udělali "zátěžový test", jak dobří jsme ve vyhledávání na internetu. Proč bychom taky měli znovu vymýšlet něco, co už jiní udělali za nás.

A jelikož současné weby hodně pracují s informacemi a daty, museli jsme si ukázat, jak je na stránku hezky přidat. Pomocí php jsme propojili své stránky s databází v MySQL a zjistili, že to vlastně není tak složité.

Nakonec jsme si vyzkoušeli přijmout „zakázku“ a podle ní udělat stránky na míru. Tvořili jsme webovou prezentaci firmě, která těží vodík na Slunci, společnosti, která se zabývá bouráním budov, nebo jednoduchý e-shop či aplikaci pro správu tréninkové docházky pro sportovní klub. Pracovali jsme chvíli společně, chvíli každý sám, a společnými silami jsme se naučili něco, co nám může v budoucnu velmi pomoci!

IT kroužek Pythonu na ČVUT v Praze

autor: venca